2022. január 6., csütörtök

Akárki Alajos ötlete

 

Nekem, mint Akárki Alajosnak lenne egy ötletem, melyre igen csak nagy szüksége lenne az emberiségnek. Lehet, h. ez már sokak fejében megfordult, szóval  nem igazi újítás. De jó dolog.

A lényeg h. a 12, 16, 18-s karikák mintájára, létre kellene hozni a barna téglalapot. A barna téglalapban pedig ez állna: V. I. N. V. F. Ami ennek a rövidítése: Vélemény, igazságtartalomért nem vállalunk felelősséget.  (Aminek lényege: akár valótlanság is lehet.) Ahogy a korhatáros karikákat, e barna négyzetet is kötelező lenne minden érintett, köz előtt megjelenő, ill. média tartalom (film, riport, kép, hang, írás, stb.) mellett, alatt megjeleníteni. Pontosabban két lehetőség lenne: nem jelenik meg a barna téglalap, vagyis az igazságtartalomért felelősséget vállalnak. Ebben az esetben viszont hivatalból is vizsgálnák, de bárki bejelentést tehet a független hatóságnál, és amennyiben kiderül a hamis tartalom, akkor súlyos pénzbírság, ill. engedély-bevonás következne. Nem lenne kifogás, pl. „ez is azt mondta”, stb. Olyan szigor kell, mint korhatásos karikák hiányánál.  Ha viszont megjelenik a barna téglalap V. I. N, V. F. felirattal, akkor azt mond, amit akar, persze a meglevő kereteken belül. Tehát van választási lehetőség, van szabadság.

Hosszabb, nagyobb tartalmak esetén, nemcsak a rövidítésnek, de teljes felirtatnak is meg kell jelenni: VÉLEMÉNY, IGAZSÁGTARTALOMÉRT NEM VÁLLALUNK FELELŐSSÉGET. Illetve szóban is be lehet mondani, ahogy a gyógyszerek esetében, (mellékhatások, stb.). Rádióban nem is lehet másképp, csak hangközlésben.

A lényeg h. minden hallgató, néző, olvasó, stb. állandóan figyelmeztetve legyen; nem tényeket,  hall, lát, olvas, hanem adott esetben hamis dolgokat, sőt néha óriási baromságokat.

Szükséges valamit tenni, mert hihetetlen mértékben elárasztotta a hazugság a nyilvános közbeszédet, főleg a médiát. Már nem is törekednek az igazságtartalomra, sőt direkt hazugságokat találnak ki. Pl. X tévében a hírolvasó, kiáll, kiül és hatalmas hazugságokba kezd bele. A naiv néző pedig mivel ismert hírolvasó riporter mondja, igazságként kezeli. Vagy, megjelenik a rádióba, vagy képernyőn az ismert politikus, v, éppen beszédet mond, ennek keretében

össze-vissza hazudozik, a naiv állampolgár pedig igazságként kezeli.

Vagy kapcsolják az ismert szakértőt, pl. az egyik egyetem tanárát, vagy egy kutató intézet tagját. Kapcsolják, de az a valódi hozzáértő számára akkor baromiságokat mond, h. az  lefordul a székről. Szóval hazudik. Viszont a naiv emberke elhiszi, hiszen egy komoly tudós miért hazudna, amúgy pedig halvány fogalma sincs a témáról. De ha ezekben az esetekben a néző, hallgató, olvasó állandóan szembesülne azzal, hogy „az igazságtartalomért nem vállalják a felelősséget”, akkor talán elkezdene kételkedni. Valamint elkezdene máshonnan is tájékozódni, netán önállóan gondolkodni.

Azt még hozzátenném, hogy én a teljes szabad véleményszabadság híve vagyok. De hát itt, az nem sérülne, csak ki kell tenni: Vélemény, igazságtartalomért nem vállalunk felelősséget.  Egyszerűbben; legyen véleményszabadság, de ezzel takarózva, ne legyen hazugságszabadság. A cél jó, ezért nem az akadályokat kell keresni.

Amúgy pedig a megvalósíthatóság legnagyobb akadálya, hogy  ez az  ötlet értelemszerűen nem tetszik a politikusoknak, a médiának, és a hazudozóknak, hiszen lerombolja a játszóterük. Képzeljük el O vezér rádióriportját, melynek elején és a végén is elhangozna: Vélemény, igazságtartalomért nem vállalunk felelősséget. Ez megmagyarázza, eddig miért nem jött létre, és miért esélytelen a jövőbeli létrejötte. Legalábbis addig, amíg nem jön az igazi rendszerváltás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése